Psychika hraje v bojových sportech naprosto klíčovou roli. Psychická stabilita a pohoda jsou základ pro zvládání stresu, soustředění, strategické myšlení a rychlou adaptaci na měnící se situace při zápasech. Sportovci, kteří dokážou dobře pracovat s vlastní psychickou stabilitou, lépe zvládají tlak, udrží si klid a dokáží taktizovat se schopnostmi i fyzickými silami.
Foto: LIGHTFIELD STUDIOS / Adobestock.com
Je známý fakt, že sportovec s dobrou psychickou pohodou se líp soustředí na výkonnost a strategii. Tyto faktory hrají významnou roli při takzvané reakční rychlosti. Tedy jasném a rychlém rozhodování při reakcích na soupeřovy pohyby. Dobrá psychika zvyšuje motivaci při tréninku, tedy pomáhá při náročném tréninku, přispívá k tomu, že sportovec vytrvá a zvládne náročné fyzické výzvy.
Strategie, lepší výkon i lepší regenerace zranění
Psychika má takovou sílu, že umožňuje sportovcům lépe plánovat a rychle se adaptovat na měnící se podmínky během zápasu. Pomáhá rozvíjet kreativní pohled na výběr technik v průběhu zápasu, větší klid během boje a řešení problémů při případném neúspěšném vývoji zápasu.
Pozitivní myšlení přispívá k lepší a rychlejší regeneraci po velké fyzické zátěži. Navíc: dle zkušeností odborníků stres a úzkost vyvolávají napětí a strnulost svalů, což napomáhá ke zranění. Uvolnění a psychická pohoda přispěje k prevenci zranění, uvolněnosti svalů a šlach, což vede k rychlejšího odpočinku a uvolnění.
Tým je nejvíc
V bojových sportech je trénink často týmový, dobrá psychická pohoda je důležitá pro efektivní komunikaci a spolupráci. Se spoluhráči, soupeři a trenéry. Je potřeba budovat vzájemné vztahy založené na důvěře, odhodlanosti a kolektivní snaze po úspěchu, což zvyšuje vytrvalost, výkonnost při tréninku i zápasech.
Hrozba zvaná deprese
Stres, psychická nepohoda, která může vést až k depresi z dlouhodobě neúspěšných výkonů, ovlivňuje fyzickou výkonnost, energii, často způsobuje chronickou únavu a pocit vyčerpání. Je to začarovaný kruh, protože se podepíše na dalším zhoršení fyzičky a výkonnosti. Ještě víc na sebevědomí, což je právě u bojových sportů zcela zásadní.
Psychika má vliv na regeneraci, což snižuje i motivaci k dalším tréninkům a výkonům, neprospívá koncentraci, soustředění a rychlému rozhodování. Může způsobit chyby při zápase a špatná rozhodování při herní strategii. Tyto aspekty duševní pohody ovlivní nejen sebevědomí a výkon, ale i vzájemné vztahy v týmu.
Boj s negativy
Vezměte to komplexně: odpočinek, pravidelný životní režim, dostatečný spánek, vyvážený jídelníček a mentální trénink. Třeba mindfulness a meditace. K tomu tréninkový plán, podpora rodiny a relaxace s koníčky. Tyto momenty pomáhají k návratu do kondice. Když přidáte komunikaci a čas strávený s přáteli, dokážete zvládnout krizi. Pomocníci jsou určitě kognitivně-behaviorální terapie (CBT) psychoterapie mohou být velmi účinné při léčbě deprese, stejně tak podpora psychiatrů, podpora týmu a trenérů.
Pomoc vitamínů a doplňků stravy
Vitamíny skupiny B (B1, B2, B3, B6, B12, kyselina listová) jsou klíčové pro správnou funkci nervového systému a produkci energie. Podporují soustředění a snižují únavu a stres. Déčko je důležité pro zdravé kosti a pro regulaci nálady.
Vitamín C pomáhá snižovat oxidační stres a podporuje imunitní systém, hořčík je nezbytný pro správnou funkci nervového systému, svalovou relaxaci a zvládání stresu. Zinek podporuje imunitu, zlepšuje kognitivní funkce a může snižovat úzkost. Další pomocníci jsou: omega-3 mastné kyseliny, které podporují soustředění a snižují záněty v těle a další prvky.
Hrajte zodpovědně a pro zábavu! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Využití bonusů je podmíněno registrací u provozovatele - více zde.